RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL
1
|
BIDANG:MEMBENTUK DAN MEMBUAT BINAAN
|
1
TAJUK :ORIGAMI BURUNG
Matapelajaran : Pendidikan Seni Visual
Kelas/ Tahap : 4 Gigih / Tahap 2
Tarikh
: 25 Mac
2011 (Jumaat)
Masa
: 10.20 – 11.20 pagi (1 jam)
Bil. Murid
: 39 orang
Bidang Kegiatan: Membentuk dan Membuat
Binaan
Tajuk
: Origami (Burung)
Hasil Pembelajaran : ( Rujuk HSP Tahun 3 PSV)
Aras 2
1. Membentuk dan membuat binaan dengan
menggunakan bahan dan teknik berbeza dalam penghasilan
Aras 3
1. Menghasilkan binaan dan
menghias dengan menggunakan pelbagai alat, bahan dan teknik secara kreatif.
Objektif : Pada akhir pengajaran murid
dapat:
- Memahami konsep origami.
- Menggunting dan melipat kertas dengan betul untuk menghasilkan origami burung.
- Menghasilkan origami bentuk burung secara kreatif.
- Melukis dan mewarna origami tersebut dengan kemas dan teliti.
- Menghias origami burung mengikut kreativiti masing-masing.
Pengetahuan sedia ada murid:
1. Murid pernah melihat origami di sekolah, kedai-kedai, buku atau di televisyen.
2. Murid pernah melukis, menggunting dan
mewarna
Nilai Murni : Bekerjasama, ketekunan, ketelitian dan
kekemasan
Alat : Pembaris, gunting,
Bahan : pensel warna, pensel, pen magik, kertas warna
Kemahiran Berfikir : Kemahiran belajar,
pemudahcara
Strategi Pembelajaran : Direktif, Pemerhatian,
Kontekstual, Kecerdasan Pelbagai
Bahan Bantu Mengajar (BBM) : Contoh origami hasil kerja
guru, Video langkah-
langkah membuat origami
langkah membuat origami
2
|
BIDANG:MENGGAMBAR
|
TAJUK :MOZEK
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATA PELAJARAN : Pendidikan
Seni Visual
TAHUN : 4 Jujur
TARIKH : 14. 7. 2011
BIDANG : Menggambar
AKTIVITI : Mozek
TAJUK : Rumah saya
MASA : 9:50am –
10:50am (60 Minit)
OBJEKTIF P&P : Pada akhir pembelajaran
murid dapat :-
1.
Memilih bahan, bentuk dan warna
mozek yang sesuai untuk menghasilkan mozek rumah saya.
2.
Membuat gambar rumah saya dengan teknik mozek dengan betul.
3.
Menghargai hasil kerja yang telah dilakukan.
PENGETAHUAN SEDIA ADA :
1.
Murid telah biasa melihat rumah saya
dalam media cetak dan elektronik.
2.
Murid telah mempelajari teknik mozek.
3.
Murid telah mempelajari kemahiran membentuk,menampal, menyusun dan memadankan warna.
PENERAPAN NILAI :
1.
Menghargai makhluk ciptaan Tuhan.
2.
Kekemasan dan ketekunan dalam mengaplikasikan unsur seni.
3.
Berfikir secara kritis dan kreatif.
KEMAHIRAN BERFIKIR KRITIS DAN
KREATIF :
1.
Dapat membentuk, menyusun dan menampal dengan kemas.
2.
Dapat menggunakan pelbagai warna dan bentuk mozek untuk
menghasilkan kapal laut.
ALAT BANTU MENGAJAR: Kertas
lukisan, pensel, kertas pelbagai warna, gam dan gunting.
ALAT BANTU MENGAJAR :
1.
Gambar rumah dalam power point
2.
Carta langkah menghasilkan kapal laut
menggunakan teknik mozek.
3.
Hasil gambar kapal laut menggunakan teknik mozek dan pelbagai produk
lain.
LANGKAH / MASA
|
ISI PELAJARAN
|
AKTIVITI P & P
|
CATATAN/ STRATEGI
PEMBELAJARAN
|
Set Induksi
( 5 minit )
9:30am– 9:35am
|
Membuat rangsangan pelajaran
Menarik minat pelajar
Memberi tumpuan pelajar
dalam pengajaran dan pembelajaran.
|
Guru menunjukkan gambar pelbagai rumah l melalui power point.- pengangkautan air.
Guru bertanya kepada murid :
1. Pernah
melihat gambar ini? Dimana?
2. Apa yang
kamu nampak menerusi gambar ini?
3. Apa
kegunaan rumah kepada manusia?
4. Boleh kamu
terangkan apakah ciri-cirinya
|
C Teori kontekstual
BBM
J Gambar rumah dalam power point
|
Langkah 1
Demonstrasi
( 10minit )
9:35am– 9:45am
|
Memperkenalkan teknik mozek sebagai tajuk pelajaran pada hari ini.
Memberi kefahaman kepada
murid tentang teknik mozek yang
betul.
ciri:
C Badan
C bumbung rumah
C Tingkap dan pintu
|
Guru menunjukkan hasil menggambar rumah menggunakan teknik mozek kepada
murid.
Guru menunjukkan keperluan
asas menggambar rumah menggunakan teknik mozek.
Guru menerangkan cara membuat lakaran rumah
mestilah:
♣
Mudah
♣
Besar
♣
Ringkas
Murid memahami langkah 1.
|
TEORI KECERGASAN PELBAGAI
C Visual ruang
NILAI
C Tekun
C Teliti
C Prihatin
C Bekerjasama
C Sabar
ABM
BBM
J Gambar rumah menggunakan teknik mozek.
J Carta langkah menggambar rumah dengan
menggunakan teknik mozek dalam power point
|
Langkah 2
( 10 minit )
9:45am– 9:55am
|
Memberi kefahaman kepada
murid tentang cara memotong kertas warna sebaiknya 1cm x 1cm.
|
Guru menunjukkan langkah 2.
Murid memahami cara memotong kertas warna.
|
TEORI KECERGASAN PELBAGAI
C Visual ruang
C Teori belajar cara belajar
NILAI
C Tekun
C Teliti
C Prihatin
C Bekerjasama
C Sabar
BBM
J Carta langkah menggambar kapal laut
dengan menggunakan teknik mozek dalam power point.
|
Langkah 3
( 10 minit )
9:55am– 10:05am
|
Memberi kefahaman kepada
murid tentang menampal pemandangan dengan teknik mozek yang
betul.
|
Guru menunjukkan langkah 3.
Murid memahami cara menampal dan menyusun kertas
warna pada pemandangan atas seperti awan.
|
Teori konstruktivisme
NILAI
C Tekun
C Teliti
C Prihatin
C Bekerjasama
C Sabar
BBM
J Carta langkah menggambar kapal laut
dengan menggunakan teknik mozek dalam power point.
|
ngkah 4
( 15minit )
10:05am– 10:20am
|
Mengaplikasikan
prinsip – prinsip menggambar menggunakan teknik mozek untuk menghasilkan rumah
|
Guru
menunjukkan langkah 4 dan 5.
Guru menekankan dalam urusan
kerja menghalus dan kesesuaian warna.
Murid dapat menghasilkan
gambar rumah menggunakan teknik mozek.
|
Teori pembelajaran masteri
NILAI
C Sabar
C Prihatin
C Bersungguh – sungguh
BBM
CONTOH
Ï Hasil menggambar rumah menggunakan teknik mozek.
|
Penilaian kemuncak
( 5 minit )
10:20am–10:25am
|
Guru mengambil sampel secara
rawak
Guru meminta murid membuat
kritikan
Penambahbaikan dan pemulihan
|
Guru bertanyakan murid :
1. Cantik
atau gambar kapal laut ini?
2. Apakah
yang komen anda tentang hasil ini?
3. Bagaimanakah
untuk menjadikan gambar kapal laut ini lebih menarik dan cantik?
|
Teori kecergasan pelbagai
NILAI
C Jujur
C Prihatin
C Bersungguh - sungguh
|
Penutup
( 5 minit )
10:25am –10:30am
|
Merumus kerja menggunakan
teknik mozek menggambar kapal laut.
1. Gambar
lakaran
2. Kesan mozek dan susunannya
3. Kemasan
|
Apakah yang anda perolehi
daripada kerja menghasilkan gambar kapal laut dengan menggunakan teknik mozek tadi?
C Sila beri komen anda dari segi kekuatan dan kelemahan dalam kerja
anda.
|
TEORI KECERGASAN PELBAGAI
C Visual ruang
|
3
|
MEMBUAT CORAK
DAN
REKAAN
|
.
TAJUK :
BUNGA-BUNGAAN
RANCANGAN
PENGAJARAN HARIAN
Tarikh
: 12 April
2012
Waktu
: 12.05 – 1.05 tengah hari
Hari
: Khamis
Mata
Pelajaran
: Pendidikan Seni Visual
Bilangan
murid
: 18 orang
Kelas
: 5 Murni
Bidang: : Membuat corak dan rekaan
Tajuk : Corak
Bunga –Bungaan (dengan Bendi dan Daun) Pengalaman Sedia
ada : Pernah menggunakan
warna air dan pernah membuat corak
Objektif
:
1.
Murid boleh melukiskan corak yang menarik menggunakan warna asas
2.
Murid mengenal warna-warna asas
3.
Murid boleh menyebutkan warna-warna asas
4. Murid boleh membanding beza antara warna
asas dan warna kedua campuran
Penerapan nilai
murni : Berhati-hati , prihatin,
bekerjasama dan bertanggungjawab
BBM
: Contoh-contoh corak
.
Perkara
|
Isi kandungan
|
Aktiviti Guru
|
Aktiviti Murid
|
Catatan
|
Set induksi
(3 minit)
|
Warna Asas
|
Guru
meminta murid menyebutkan warna-warna asas.
|
Murid
menyebutkan warna-warna asas
|
Nilai
Prihatin
|
Perkembangan
Langkah 1
( 5 minit)
|
Mengenal
jenis-jenis warna
|
Guru
menerangkan
jenis-jenis warna
-warna
asas
-Warna
kedua.
(Warna campuran)
|
Murid
mendengar penerangan dari guru mengenai jenis-jenis warna
|
Tanggungjawab
|
Langkah 2
( 5 minit)
|
Contoh-contoh
corak
|
Guru menunjukkan beberapa contoh corak yang
menggunakan warna asas
|
Murid
melihat bagaimana untuk menyusun motif
menjadi
corak yang menarik menggunakan warna asas
|
|
Langkah
3
Membuat
corak yang menarik
(15
minit)
|
Melukiskan
corak
Dengan
menggunakan daun dan bendi
|
Guru
membimbing murid melukis corak
|
Murid
melukiskan corak yang menarik mengikut kreativiti masing-masing
|
Illustrasi
|
Langkah 4
Mewarnakan corak
( 30 minit)
|
Mewarna
corak menggunakan warna asas
|
Guru
memantau cara mewarna murid
|
Murid
belajar menggunakan warna air
|
Bekerjsasama
dan berhati-hati dan bertolak ansur
|
Penutup
Penilaian
(2 minit)
|
Mempamerkan
hasil kerja.
|
Guru memberi
komen membina terhadap hasil kerja murid
|
Murid
mendengar komen guru dan menilai hasil kerja kawan-kawan.
|
4
|
MENGENAL KRAFTANGAN
|
.
TAJUK :
ANYAMAN TIKAR
RANCANGAN
PENGAJARAN HARIAN
Mata
Pelajaran: Pendidikan Seni Visual
Tajuk:
Mengenal Kraf Tardisional
Sub
Tajuk: Menghasilkan Anyaman Tikar
Tarikh:
20 Mac 2013
Masa:
10.30 ± 11.30 pagi (60 Minit)
Tahun:
6 Hijau
Bilangan
Murid: 25 orang
Objektif
Pengajaran: Kognitif
: 1)
Mengenal kraftangan tradisional Melayu.
2)
Meningkatkan daya kreativiti dalam penghasilan anyaman.
Afektif
: 1)
Menghargai hasil seni kraftangan tradisional
2)
Bekerjasama dan bantu-membantu antara satu sama lain.
Hasil
Pembelajaran
:
Pada akhir pembelajaran murid dapat:
1)
Menghasilkan Anyaman Tikar dengan kaedah dan teknik yang betul.
2)
Murid berasa gembira dan seronok dengan hasil kerja yang telah dijalankan
melalui aktiviti seni,muzik dan pendidikan jasmani.
BAHAGIAN
|
AKTIVTI
|
FOKOS
PEMBELAJARAN
|
KETERANGAN
|
STRATEGI
DANP&P/ ABM
|
Set induksi
5minit
|
Pengenalan
kepada
Anyaman
Apa itu anyaman?
|
Guru menunjukkan kepada murid contoh-contoh anyaman dari
tikar
mengkuang
|
1Guru memulakan pelajaran denganmenyanyi lagu rakyat
bersama murid-murid sambil membuat pergerakan tubuh badan dengan irama muzik.
(Lengang
-Lengang Kangkung).
2 Guru memberi penerangan ringkasakan asal-usul
mengkuang dan mengaitkan dengan lagu rakyat.
3Guru menerapkan nilai cintakan dan pelihara alam
sekitar kepada murid
|
Tikar Mengkuang
Penerapan nilai- cintakan kraftangan melayu lama dan hargai alam
sekitar.
Pengabungjalinan
Matapelajaran:-
Pendidikan Jasmani, Seni dan Muzik
|
|
||||
|
No comments:
Post a Comment